Pogrzeb

Pogrzeb katolicki.

Pogrzeb jest czynnością liturgiczną nawiązującą do religijności zmarłego i wyrazem wiary jego rodziny.

Pogrzeb katolicki, według Kodeksu Prawa Kanonicznego nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączności z Kościołem przez akt apostazji lub zmarli zmarli bez jakichkolwiek oznak wiary i pokuty w gorszących okolicznościach albo z pogardy dla religii i Kościoła, uparcie odmawiając znaków nawrócenia.

Formalności związane z pogrzebem (datę i godzinę pogrzebu) rodzina ustala w Kancelarii parafialnej.

Potrzebne dokumenty:

- akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego;

- informacje o przyjęciu sakramentów św. - jeżeli zmarły przebywał w szpitalu, albo domu opieki - zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu pokuty i Komunii św. lub o otrzymaniu Sakramentu chorych (od księdza Kapelana).

- jeśli zmarły nie mieszczał na terenie naszej Parafii - zgodę z Parafii miejsca zamieszkania na pochowanie w naszej Parafii.

Zachowanie żałoby, modlitwy w intencji zmarłego i zamawianie Mszy świętych to oznaki pamięci o zmarłym. Najlepszym darem dla zmarłego jest pełne uczestnictwo we Mszy św. z przyjęciem Komunii św.

O spowiedzi pamiętajmy wcześniej, bo w czasie pogrzebu nie ma takiej możliowści.

Uczestnicy pogrzebu winni zachować modlitewne skupienie i starać się na pogrzebie przystąpić do Komunii św.